Téma:  Baráž - nebaráž   
Autor:  V. Hajdovský      Datum: 06.05.2006,  18:36      

Závodní sezónu 2005 / 2006 definitivně uzavřel barážový turnaj o účast v české lize družstev. Turnaj byl odehrán v pohodě a má své poražené i vítěze. Do jaké míry však šlo o baráž, na to by měly odpovědět následující řádky.

Prolog.
Českou ligu dohrálo 15 týmů ze 16. Do baráže o extraligu šlo 8 týmů, dva z nich postoupily do extraligy, jiné tři odtud naopak spadly - to je 9 týmů s přímým nárokem na českou ligu.Zbývajících sedm týmů chce hrát dál a další dva zájemci se hlásí. Sečteno a podtrženo - baráž má hrát 9 družstev o sedm míst. Z tohoto zadání vznikla verze, zveřejněná počátkem týdne na tomto fóru.
Na fórum se už nedostalo, že dodatečně projevil zájem o baráž i Sokol Hodonín z moravské ligy, protože hrozí riziko, že moravská liga družstev se v příští sezóně vůbec nebude otevírat. Paradoxně tuto situaci vyvolal nečekaný úspěch Moravanů v baráži o extraligu. Sokol Hodonín se dozvídá, že baráž o českou ligu je již uzavřená vzhledem ke speciální formuli pro její odehrání.

Zápletka.
Je sobota 10:15. Družstvo Metropolu oznamuje vzkaz z Tábora, že tým Casablanca Tábor A nedorazí kvůli nemoci v družstvu. V 10:30 zjišťuji při kontrole soupisek, že BioSystém Plzeň vyslal tým C, jehož členové hráli v sezóně za tým B. K tomu přijel i tým B, který je slepen ze zbytku béčka, dalšího dosud nehrajícího člena a extraligového Tomáše Kopeckého.
Zděšení je oboustranné. Plzeňáci se nakonec přeskupí do jednoho týmu B, tým C nezapisují do soutěže a Tomáš se vrací domů. Zdá se, že postupu Vlasty Hájka nerozumíme ani já, ani jím nominovaní hráči.
Odstoupením týmu Bio Systém C vzniká kvalitativně nová situace: o sedm postupových míst se má utkat sedm týmů!!! V tom okamžiku přestává být baráž baráží, protože není o co hrát. Navíc se ukazuje, že oba chybějící týmy patří do stejné skupiny a "jednočlenná skupina" jaksi hrát nejde.

Rozuzlení.
Mám soutěž zrušit a poslat cca 25 lidí z různých koutů Čech domů? Přeskupuji skupiny tak, že k jedné tříčlenné vznikají dvě dvoučlenné skupiny a tak soutěž spouštím. Pak mne napadá jiné řešení, které hráčům navrhuji: bude se hrát DKO pro osm týmů s jedním volným losem. Nikdo není proti, všichni vědí, že kdo se dostavil, stejně postupuje. Rozehrané zápasy nasazuji do pavouka. Navíc jsem ještě předtím (kvůli tomu, aby si hráči zahráli) zvýšil limity na 5 pro osmičku, 6 pro devítku a 55 pro čtrnáctku.

Závěr.
Turnaj (teď už neříkám baráž) se odehrál v pohodě. Hráči, zbavení stresu, hráli svižně a bojovně. Čtrnáctka se (snad s jednou výjimkou) opravdu hrála do 55. Hrát se začalo cca v 10:40, finále skončilo cca v 16:45. Čistě sportovně a společensky vzato to byl opravdu vydařený turnaj družstev s překvapivě slušnou úrovní hry.
Jako kvalifikační součást soutěžního systému však šlo o nepovedenou taškařici bez jakéhokoliv smyslu. Troufnu si tvrdit, že Casablanca věděla předem, že nepřijede (o týden předtím totiž využila klíčového hráče týmu A, Bačíka, k barážovému posílení svého B týmu). Nominace týmů Bio Systému pak odporovala nejen soutěžnímu řádu, ale i zdravému rozumu. Pokud by se pořadatel včas dozvěděl, že uvedené týmy hrát nebudou, mohl dostat šanci dříve zmíněný Sokol Hodonín.
Improvizace, při níž z původní formule nezůstal kámen na kameni, byla umožněna jednak technickou vybaveností pořadatele, jednak vstřícnou reakcí aktérů, kteří všichni měli jistotu postupu a tím se jejich zájem upnul k chuti pořádně si zahrát. Stačilo však málo a celá událost mohla skončit v kotrmelcích.

----------------------------------------
            
----------------------------------------
        
     Celkem 3 odpovědí, zobrazeno: 1 - 3 v uspořádání podle data příspěvku
----------------------------------------
08.05.2006,  22:49:   o  sever čech - Rambo  (08.05.2006,  22:49, Odp: 0)          Odpověď na: Dvouúrovňové celostátní soutěže (V. Hajdovský)     Odpovědět    
            Jen chci podotknout, že po domluvě s Pepou Kratochvílem a Pavlem Halamkou, jsem převzal řízení severočeské oblasti a míním ji opět zprovoznit. Již mám příslibenu i účast od hráčů, kteří se na několik let odmlčeli. Předpokládám, že budu mít problémy s otevřením 14.1 nekonečné, nicméně 8 i 9 ball bych měl mít hráčsky pokrytý na dosatečné úrovni. Pokud by samozřejmě četl tento příspěvek libovolný zájemce může mě kontaktovat na rrambo@seznam.cz
07.05.2006,  10:04:   o  Dvouúrovňové celostátní soutěže - V. Hajdovský  (07.05.2006,  10:04, Odp: 1)          Odpověď na: Kvazibaráž (Martin Zlámal, Sokol Hodonín)     Odpovědět    
            Byl jsem přítomen zrodu první ligy družstev. Nápad vzešel od Pavla Halamky, který nabídl, že se ujme organizování celostátní soutěže týmů na druhé úrovni, a to s organizací soutěže, shodnou s nejvyšší soutěží. Výkonný výbor dospěl k tomu, že moravský region má nárok na vlastní soutěž družstev a vznikly tak dvě regionální ligy: česká a moravská.
Hlavním problémem pořádání soutěže týmů je její náročnost na počet stolů. Ideální počet 12 stolů může dnes poskytnout snad jen Harlequin Praha (při využití všech stolů včetně těch malých). Naprosto minimální je požadavek na šest stolů v herně, ale to se soutěž začne časově zcela neúměrně natahovat. Rozumně lze vyjít s devíti stoly. Pokud je mi známo, za hranicemi Prahy tento požadavek u nás splňuje pouze brněnská Delta. "Rozdrobení" soutěže do lokálních vzájemných zápasů vázne jednak na nedostatku termínů, jednak na neskutečné organizační náročnosti, která takový pokus odsuzuje předem k neúspěchu. Pokud bych měl rozvinout námět Martina Zlámala na vytvoření druhé celostátní soutěže družstev, musel bych se vrátit k původnímu návrhu Pavla Halamky se 16 týmy. Pokus vtáhnout do tohoto schematu pořadatelství Moravy vázne na tom, že pro jeden hrací den jsou potřebné hned dvě herny s nejméně devíti stoly. Takovou možnost moravský region zjevně nemá (to je také důvodem, proč má moravská liga strop u osmi družstev). Dál už moje představivost v daném směru nesahá.
Dvouúrovňové soutěže jednotlivců mají daleko starší tradici, v níž druhá úroveň je postavena na oblastech. Dovoluji si prohlásit, že stávající oblasti plní svou roli v pořádání oblastních soutěží s velmi rozdílným přístupem. Vzorně (a vzorově) funguje v tomto směru středočeská oblast (Praha), která navíc poskytuje asyl i řadě hráčů z jiných oblastí, kde to funguje podstatně hůře. Plné absolutorium si zaslouží i jihomoravská oblast (Brno). Obě oblasti také zajišťují celostátní výsledkový servis z oblastních soutěží a koordinace s centrem funguje bezchybně. To západočeská oblast si dokonce dopřává přepychu dvoukolejnosti v oblastních soutěžích (jedna z nich je oficiální, druhá "na truc"). Spolupráce s centrem má ale své výrazné mouchy. Jihočeská oblast své oblastní soutěže pořádá po svém (ale zřejmě opravdu pořádá), zprávy o tom se však do centrálního výsledkového servisu dostávají sporadicky. Záhadou je východočeská oblast, jejíž činnost se zcela vymkla z kontroly centra a která na svou činnost snad vyhlásila informační embargo. Severní a střední Morava zjevně skomírají a severní Čechy jsou mrtvé úplně.
Je otázkou, zda je takový stav v pořádku a zda se současná oblastní struktura nepřežila. Vztahy mezi centrem a oblastmi jsou postaveny na bázi totální dobrovolnosti. Centrum vůči oblastem nevyvíjí žádnou koordinační činnost a oblasti nazpátek centru poskytují informace výhradně dle svého uvážení. Vytvoření druhé úrovně celostátní soutěže jednotlivců, jak ho navrhuje Martin Zlámal, by jistě přispělo ke sjednocení podmínek, za nichž se jednotliví hráči dostávají k bojům o účast v extralize. Znamenalo by to ale opravdu veliký zásah do soutěžního života v oblastech. Navíc by bylo nutné vyřešit velkou spoustu organizačních problémů. Obávám se, že do takového úkolu nebude ve svazu dost odvahy ani chuti.

Ještě malá poznámka závěrem: nejsem členem žádných svazových orgánů a už vůbec ne mluvčím poolové sekce. Vyslovuji názory řadového (i když informovaného) člena svazu. Moje slova nikoho k ničemu nezavazují ani neopravňují. A už vůbec se moje názory nemusí shodovat s názory výkonného výboru.
07.05.2006,  00:33:   o  Kvazibaráž - Martin Zlámal, Sokol Hodonín  (07.05.2006,  00:33, Odp: 2)          Odpověď na: Baráž - nebaráž (V. Hajdovský)     Odpovědět    
            ..........amatér žasne - laik se diví - zasvěcený nepřekvapen. Nerad bych parafrází známého pořekadla generoval přístup některých "takyhráčů" k povinnostem spjatých v přístupu k účastí na turnajích, ale protože v tomto případě bych nebyl zcela objektivní, ponechám úsudek na každém z čitatelů................................. Rád bych zde spíše rozvířil diskusi na téma celostatních prvních lig (druhých nejvyších - po Extralize). Zde mám na mysli nejen týmovou soutěž, ale i soutěže jednotlivců. Možnost poměřit pravidelně síly s novými soupeři "stejných" kvalit bylo určitě přínosem nejen pro růst samotných hráčů, ale potažmo i úrovně celé poolové sekce. Domnívám se, že motivace, soustředěnost, přístup, uspokojení, stres, nasazení ............. je pádným argumentem pro ANO. Samozřejmě, věc má i své negativa (fin.nákladnost, organizace, herny - termíny), ovšem plusy jsou zde, dle mého názoru, v převaze. Co vy na to?

PS: patrně pouze důsledná aplikace sankcí v kombinaci s "nekonečným" důrazným osvětlováním práv a povinností členům ČMBS povede k "zářným zítřkům"
----------------------------------------