Téma:
Žebříček po 29.4
Autor:
V. Hajdovský
    Datum:
29.04.2007, 09:19
   
Máme to za sebou - ze žebříčku vypadl loňský finálový den a tím se bodové zisky naší špičky narovnaly do standardní podoby. Vymírání starých výsledků však v nejbliších dnech ještě postihne v první desítce Hajdovského, Kraušnera a zejména Stehlíka. Zrovna tito tři hráči mají málo odehraných turnajů a proto je pro ně vypadávání starých turnajů dost citelné.
Nedostatek odehraných turnajů přímo ovlivňuje postavení řady dalších hráčů, kteří by si zasloužili lepší pozici v žebříčku. K nim patří Janata (19 registrovaných výsledků proti 25 možným), Bröschel (24) a třeba bří Dorobantové (22 a 20 výsledků). Výborně navštěvované brněnské turnaje nebo chystané větší turnaje v Praze by měly poskytnout příležitost, aby shora jmenovaní hráči doplnili chybějící výsledky do svých zisků.
Princip hodnocení podle 25 nejlepších výsledků za uplynulý rok (přesně za posledních 365 dní) přináší několik vyvolaných důsledků.
(1) pokud hráč s nepopsaným štítem vstoupí do žebříčku, sbírá velmi rychle body v plné hodnotě svých výsledků. Protože také nic neškrtá, jeho konto roste přímo úměrně jeho turnajovým aktivitám.
(2) pokud hráč během roku překročí počet započítávaných výsledků, začnou jeho lepší výsledky vytlačovat ty nejhorší započtené. Skutečný bodový zisk z turnaje je pak rozdílem mezi aktuálním a a právě vytlačeným výsledkem.
(3) pokud z žebříčku vypadne turnaj starší jednoho roku, hráč přijde o svůj výsledek v něm (pokud byl mezi započtenými). Má-li ve svém "portfoliu" v zásobě další turnaje, do hry vstoupí nejlepší z jeho dosud nezapočítávaných výsledků. Ztráta z vyškrtnutého výsledku je pak dána rozdílem mezi vyškrtnutým a dodatečně zařazeným výsledkem.
Vysoká zásoba kvalitních výsledků dává hráči záruku stability jeho postavení v žebříčku. Nízká nebo žádná rezerva může naopak způsobit rychlý propad v postavení hráče při "vymírání" starých turnajů.
Platí však i jiná (a méně patrná) zákonitost: čím vyšší je hodnota nejhoršího započteného výsledku, tím nižší je skutečný výtěžek z odehraného turnaje. Můžeme si to krásně ukázat na příkladu druhého Jirky Zajíčka (1332,9 b.) a třetího Dominika Halamky (1322,1 b.). S těsným pořadím kontrastuje velmi rozdílná hodnota posledního (25.) započítaného výsledku, která u Jirky činí 37,0, zatímco u Dominika jen 19,3 bodu.
Pokud by se teď oba jmenovaní hráči zúčastnili stejného turnaje a dosáhli na něm shodného výsledku, bude to mít na jejich zisk pro žebříček velmi rozdílný účinek. Dejme tomu, že oba na turnaji získají po 45 bodech. Jirka si připíše 45 a škrtne 37 bodů, získá tedy 8 bodů do žebříčku a jeho žebříčkové body stoupnou na 1340,9 b. Dominik si připíše stejných 45 bodů, ale škrtne jen 19,3 bodu. Do žebříčku mu přibude 25,7 bodu a celkem bude mít pro žebříček 1347,8 b. Dominik by tedy shodným výsledkem ve stejném turnaji Jirku přeskočil v pořadí !!! To, co na první pohled možná vypadá jako chyba, je zákonitou vlastností způsobu, jakým se stanovuje bodový zisk do žebříčku.
----------------------------------------
----------------------------------------
Žádné
----------------------------------------