Stránka sekce Snooker

                                                                                

 Jaký je význam slova snooker?
Ani renomované slovníky obecný význam tohoto slova neuvádějí. V souvislosti s hrou jako takovou však má snooker (čti snúkr) dvojí význam. Jednak je to název samotné hry, jednak obecně přijatý název pozice na stole, která je v našem poolu obecně známa jako "basa". Přesněji jde o situaci, kdy bílá koule "nevidí" na kouli v pořadí. V tomto případě lze také říci, že "schovaná" koule je snookerována. Snookerové pozice hráči záměrně navozují jako obranný manévr zejména v počátečním stadiu hry, ale také ve vypjatých koncovkách.

 Stůl pro snooker mi připadá strašně veliký. Jaké jsou jeho skutečné rozměry?
Jde o největší stůl pro kulečníkové sporty. Velikost hrací plochy stolu je 3569 x 1778 mm, tolerance 13 mm. Výška stolu od podlahy k horní hraně mantinelu má být 851 - 876 mm. Pro porovnání - hrací plocha velkého poolového stolu (9 stop) je cca 2500 x 1250 mm.

 Jsou koule pro snooker stejně veliké jako pro ostatní billiardové discipliny?
Průměr snookerové koule je 52,5 mm a je tak významně menší než koule pro poolové discipliny. Karambol se hraje ještě většími koulemi.

 Liší se tágo pro snooker od jiných tág a pokud ano, čím?
Snookerové tágo má především užší špičku, opatřenou kovovým zakončením místo kostice; kůže na špičce má průměr kolem 10 mm. Tágo nesmí být kratší než 910 mm a při hře jsou zakázané skoky (s výjimkou skoku od mantinelu).

 Liší se tvar kapes na snookerovém stole od tvaru pro pool?
Podstatně; ústí kapes má zaoblený tvar, který nutí hráče k velmi přesné hře na kapsu. Kontakt s mantinelem v ústí kapsy zpravidla vede na "vyklepání" koule.

 Na snookerovém stole je velké množství koulí; kolik jich vlastně je celkem?
Základem je bílá koule, jejímž prostřednictvím se vždy rozehrává strk. Kromě ní je na stole 15 červených a 6 barevných koulí. Sada koulí pro snooker tedy má celkem 22 koulí.

 Jak vypadá základní postavení koulí při zahájení hry?
Všech 15 červených koulí se pomocí trojúhelníku postaví do těsné formace v místě, které je na suknu stolu vykresleno. Barevné koule jsou rozmístěny na šest vyhrazených bodů na stole. Bílá koule se pak rozehrává z půlkruhu, vykresleného na opačné straně stolu proti trojúhelníku. Hráč musí zasáhnout červenou kouli, aby nevznikl faul. Vzhledem k praktické nemožnosti potopit při rozehrání červenou kouli, se hráči snaží dosáhnout snookeru, který by ztížil hru soupeře. To se zpravidla opakuje v několika následujících nábězích, dokud nedojde nepřesností strku k otevření hry.

 Jak se ve snookeru hodnotí stav a výsledek zápasu?
Zápas se hraje na předem stanovený počet vítězných her. Hra začíná rozehráním ze základního postavení koulí na stole a končí zpravidla odehráním poslední koule do kapsy. Hráči se ve hře střídají po nábězích, které končí dohráním hry, nepotopením koule v pořadí, případně faulem. Každá řádně potopená koule přináší bodový zisk hráči na strku.

 Liší se bodové hodnocení potopených koulí podle barvy koule a jak?
Samostatnou kategorii tvoří červené koule, hodnocené jedním bodem. Každá ze zbývajících barevných koulí má vlastní bodové ohodnocení od 2 do 7 bodů v pořadí žlutá, zelená, hnědá, modrá, růžová a černá. Dojde-li k potopení bílé koule, jde o faul hráče na strku.

 Je možné hrát během náběhu koule v libovolném pořadí?
Nikoliv. Náběh vždy začíná červenou koulí, pokud je alespoň jediná z nich na stole. Červená koule zůstává po potopení v kapse. Následuje barevná koule dle výběru hráče. Barevná koule se po potopení vrací na stůl, a to na místo pro ni vyhrazené. Pak se hraje opět červená. Teprve po potopení poslední červené koule se dohrává stůl v povinném vzestupném pořadí od žluté po černou kouli. V této fázi se již barevné koule na stůl nevracejí.

 Jak se postupuje, je-li vyhrazený bod pro potopenou barevnou kouli blokován jinými koulemi?
Koule se v takovém případě umístí na volný vyhrazený bod některé jiné barevné koule. Není-li volný žádný vyhrazený bod, vrácená koule se umístí co nejblíže svému vyhrazenému bodu v podélné ose stolu.

 Je hráč povinen před strkem hlásit kouli a kapsu?
Automaticky ne, na vyzvání rozhodčího však musí označit kouli při hře na barevnou. Hráč je ovšem omezen povinným střídáním červených a barevných koulí, případně povinným pořadím koulí při dohrávání stolu.

 Lze ve snookeru řádně potopit kouli pomocí kombinace nebo karambolu?
Při hraní na červenou kouli je možné tímto způsobem potopit jinou červenou. Při hraní na barevné koule je řádným způsobem hry pouze potopení první zasažené koule. Na závadu však není, pokud první zasažená koule před potopením kontaktuje jiné koule. Vzhledem k tomu, že se kapsa zásadně nehlásí, smí taková koule spadnout do libovolné kapsy stolu. Pokud ale při hraní na barevnou spadne další koule, jde o faul. Při hraní na červenou smí naopak do kapes spadnout více než jedna červená koule. Body se sečtou a hráč pokračuje v náběhu.

 Čemu se říká kombinace a čemu karambol?
V obou případech jde o nepřímé zahrání koule do kapsy. Při kombinaci zasáhneme pomocí bílé koule prostředníka, který pak srazí třetí kouli do kapsy. Při karambolu nejprve bílá koule změní svůj směr o některou z koulí na stole a pak teprve pošle určenou kouli do kapsy.

 Co se děje s koulemi, potopenými nebo vyhozenými ze stolu při faulu?
Barevné koule se po faulu vracejí na stůl na své vyhrazené body. Jde-li o potopenou nebo vyhozenou bílou kouli, nový náběh začíná hrou z ruky, tj. z půlkruhového území pro rozehrávání bílé při úvodním rozstřelu. Dojde-li při faulu k potopení červených koulí, zůstanou potopené (mimo situace, v nichž by mohl faulující hráč z faulu těžit).

 Jak veliký je největší možný náběh?
Jde o magické číslo 147, o němž zdatní hráči sní a špičkoví jej vyjímečně dosáhnou. Lze jej získat tehdy, pokud hráč střídá s červenými pouze černou kouli (15 * 8 = 120 bodů) a pak dohraje všechny barevné od 2 do 7 (27 bodů). Odměna za zahraných 147 na velkých turnajích bývá srovnatelná s prémií za vítězství v celém turnaji.

 Čím končí pro hráče náběh?
Nejlepším ukončením náběhu je dohrání stolu. Náběh končí bez faulu a trestných bodů, když řádně zasažená koule nespadne do kapsy. V naprosté většině zbývajících situací jde o faul, hodnocený bodovou hodnotou koule, která byla na řadě (nejméně však čtyřmi body). Trestné body se neodečítají viníkovi, ale přičítají jeho soupeři jako vklad do jeho následujícího náběhu.

 Znamená to, že v jednom náběhu lze získat víc než 147 bodů?
Je to možné. K této možnosti (vedle získání úvodních trestných bodů od soupeře) vede speciální pravidlo pro snookerované koule. Pokud není hráč opakovaně schopen snookerovanou kouli zasáhnout (rozhodčí vrací po faulu koule do původní polohy), může se jeho soupeř rozhodnout tuto serii přerušit tím, že sám zahraje v roli červené libovolnou barevnou kouli na stole. Potopená koule (počítaná za jeden bod) se vrátí na stůl a pokračuje se další barevnou. Tímto způsobem fakticky přibyla na stole dvojice řádně odehraných koulí. Pokud se to stane na začátku hry a stůl je z tohoto stavu dohrán nejefektivnějším způsobem (hráč o dehraje všech 15 červených s černou koulí a stůl dohraje včetně černé), je na světě náběh vyšší než 147 bodů. Tony Drago to prý předvedl před televizními kamerami. Já to neviděl ...

 Je nutné dohrávat hru do potopení poslední - černé koule?
Není to nutné. Pokud na stole zbývá méně bodů než je bodový rozdíl obou soupeřů, může být zápas ukončen předčasně; takový postup lze uplatnit po odehrání všech červených koulí, pokud není šance na zvrat výsledku pomocí vynucených faulů (snookerováním).

 Jak se určuje počet bodů na stole?
Body na stole představují bodové maximum, jehož může hráč dosáhnout optimálním odehráním zbývajících koulí na stole. Na počátku hry má počet bodů na stole známou hodnotu 147, každá chybějící červená ho snižuje o 8 bodů (body za dvojici červená a černá). Například při třech červených na stole je počet bodů na stole roven 3*8 + 27 = 51 bodů. To platí při předávání stolu po ukončení náběhu. Během náběhu se počet bodů na stole odehráním červené sníží o jeden bod, odehráním libovolné barevné po červené o 7 bodů. Při dohrávání stolu se počet bodů na stole snižuje vždy o bodovou hodnotu odehrané koule.

 Sestavil: V. Hajdovský